titul

Historie

T.J. Slovan Kladno

Tělovýchovná jednota Slovan Kladno za necelých šedesát let své existence dosáhla již řady úspěchů.Nejúspěšnějším sportovcem, který vzešel z naší organizace,byl bezesporu Vlastimil Hort,který byl zakládajícím členem oddílu šachu, později mezinárodním šachovým velmistrem. Můžeme se také pochlubit osobnostmi, které za Slovan hrály. Například dlouholetý hráč našeho "A" mužstva L.Markup, pozdější prvoligový hokejový hráč, který se podílel na úspěších Kladenského hokeje v sedmdesátých letech minulého století. Nebo náš odchovanec M.Termer, který v šedesátých letech chytal za dorost ČSR v kopané a v sedmdesátých letech chytal za hokejový oddíl SONP Kladno a i zde má na kontě několik reprezentačních startů. Dále z našich odchovanců můžeme jmenovat Vl.Poupu, Vl. Hendrycha a J. Beneše. Po úspěchu přichází i krize, a po řadě nesnází a problémů se naše organizace postupně od roku 1995 do roku 1998 rozštěpila na pět samostatných oddílů. Jedním z nich se budeme podrobněji zabývat, a to oddílem kopané.

1953 - 54

T.J. Slovan Kladno byla založena 3.července 1953 z podnětu OUNZ Kladno(Okresního ústavu národního zdraví),Kladenských tiskáren,Městského oblastního divadla, MNV (městského národního výboru),ONV (okresního národního výboru), Státní pojišťovny a Okresního soudu. Přípravný výbor v čele s S Janem Maňhou, začal vytvářet podmínky k vzniku jednotlivých oddílů.

První ustavující členská schůze se konala 15. prosince 1953. Zúčastnilo se jí 41 členů. Tato členská schůze oficiálně založila oddíly kopané, šachu, stolního tenisu, odbíjené a jezdectví.

Předsedou oddílu kopané se stal pan Macháček. Oddíl kopané vlastně vznikl z kroužku kopané nemocnice v Kladně, který tvořili starší hráči bývalého SK Kladno - Leština, Carvan, bratři Rašpličkové, Seidl, Mrázek a Zika, pod vedením Karla Krause.

Své první zápasy sehráli na hřišti Sokola Pletený Újezd. Jednalo se výhradně o přátelské zápasy s Baníkem Vinařice(4:2),Baníkem Rynholec(5:2),Sokolem Lány(4:1), Baníkem Srby(2:2) Tatranem Chyňava(2:2) a Chomutovem(5:5). V letech 1953 - 54 bylo sehráno 18 přátelských zápasů a všechny na cizím hřišti. V mužstvu se tehdy vystřídalo 31 hráčů.

V roce 1954 se podařilo získat do bezplatného pronájmu hřiště bývalého Meteoru Kladno. Byla upravena hrací plocha, postaveny branky a začal se oplocovat areál.

1954 - 55

V první sezoně bylo mužstvo Slovanu Kladno zařazeno do Okresní soutěže ,kterou vyhrálo bez ztráty bodu a postoupilo do Okresního přeboru. V mužstvu působili Mrázek, Carvan,bratři Rašpličkové , Leština, Zíka, Tyburec, Havel, Linhart, pod vedením K.Krause. V Tomto roce také vzniklo mužstvo žáků.

zaci55

První žákovské mužstvo z roku 1955 . Baroch Ol., Křeček, vedoucí mužstva Hebl, Graulich, Uxa, Malec, Procházka, Pivoňka, Strbad, Vlk, Šneberger, Razim a Landa.

1955 - 56

V okresním přeboru naše mužstvo podlehlo jen ve dvou zápasech, a tím si zajistilo postup do I. B třídy. Za mužstvo nastoupili Havel,Vlček, Tyburec, Zíma, Carvan, Zíka, Mrázek, Janda, Černý, Neuman, Rys, Seidl, Cipra, Linhart, Čermák, Rezek, Hlava, Kaňka, Štefl, Leština. Trenérem byl F.Štěpán. Oddíl se také věnoval své budoucnosti, tedy prací s mládeží. Dále se pokračovalo ve zvelebování celého areálu. Předsedou oddílu kopané byl zvolen Karel Čermák, jednatelem V.Leština a pokladníkem F.Macháček.

dorost55

První dorostenecké mužstvo z roku 1956 Němeček, Tišer,Matějka, vedoucí mužstva Kraus, Svoboda, Strnad, Koubek, Danihelka, Hanus, Ježek, Baroch a Leština.

1956 - 57

V tomto ročníku bylo v oddílu kopané šest mužstev. Dvě dospělých, dvě dorostu a dvě žáků. "A" mužstvu se podařilo obsadit v krajské soutěži 9. místo. V rámci reorganizace sestoupilo z krajské soutěže pět mužstev a naše mužstvo bylo zařazeno do Okresního přeboru. V mužstvu nastoupili Hlava, Tyburec, Zika, Dudák, Frolík, Šála, Šteffel, Cipra, Adamovský, Kraic, Rys, Jelínek, Černý, Carvan, Mrázek. Předsedou oddílu byl V.Svoboda, jednatelem F.Zika, hospodářem V.Leština. Bylo také pokračováno ve výstavbě sportovního areálu. Dokončila se stavba dřevěné hradby kolem hřiště, stavba pokladny součastně s vraty u vchodu do areálu a opravila se zděná hradba podél silnice.

1957 - 58

Naší snahou v tomto ročníku byl návrat do krajské soutěže, ale naše úsilí bylo marné. Nakonec jsme v okresním přeboru obsadili 4. místo. V kádru mužstva nastupovali Zika, Jelínek, Černý, Kraic, Svoboda, Cipra, Adamovský, Šala, Frolík, Tyburec, Baroch, Rys brankáři Rezek a Hanus. Předsedou oddílu byl zvolen K.Čermák, jednatelem F.Zika a hospodářem F.Macháček.

Žáci našeho oddílu se stali přeborníky okresu pod vedením J.Abrhama st. Družstvo dorostu si vybojovalo pod vedením K.Krause postup do krajské 1.A třídy.

1958 - 59

V této sezóně bylo mužstvo "A" doplněno dorostenci, kteří si úspěšně vedli v krajské dorostenecké soutěži. Toto doplnění kádru se ukázalo jako rozhodující v boji o návrat do I.B třídy. Okresní přebor jsme vyhráli. Za naše mužstvo nastupovali tito hráči Šála, Zika, Jelínek, Frolík, Tyburec, Obermajer, Černý, Hanus, Šilhán, Cipro, Kraic, Adamovský a brankáři Šteffel a Rezek. Výbor pracoval ve složení : předseda K.Čermák, místopředseda F.Hampl, jednatel F.Zíka a hospodář J.Palc

acko59

Mužstvo Slovanu Kladno před zápasem se Sokolem Přítočno v roce 1956 Zleva stojí - Frolík, Kraic, Jelínek, Havel, Šála,Obermajer, Tyburec st. Zíka. Klečí - Urie, Šípek a Riegl.

1959 - 60

Nadšení z postupu do I.B třídy však nestačilo na úspěšné vystoupení v této soutěži. Soupeři nám povolili získat jen deset bodů a to nestačilo na udržení se v takto kvalitní soutěži. Naše mužstvo se tak po roce vrátilo do Okresního přeboru.Za Slovan nastupovali Jelínek, Frolík, Andrle, Kraus, Riegl, Havel, Cipro, Jelen, Zíma, Tyburec, Šála. Předsedou oddílu byl zvolen Václav Svoboda, jednatelem F.Zíka, hospodářem K.Kraus.

1960 - 61

Po územní reorganizaci v naší zemi jsme byli zařazeni do Okresního přeboru. Přes silnou konkurenci se nám podařilo obsadit čtvrté místo. za "A"mužstvo nastupovali Šála,brankář Hanus, Jelínek, Rys, Cipra, Frolík, Jelen, Kraus, Uxa, Kouba, Kraus, Tyburec, Jelen, Veselý, Bláha, Markup. Předsedou oddílu byl V.Svoboda, sekretářem R.Hanuš.